Irlandia - przyjazne miejsce pracy

Zamieszczono

Od 1973 roku, Irlandia jest pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej, bez zamiaru z niej wystąpienia. Polska jest również pełnoprawnym członkiem Unii, gdzie nie ma żadnych restrykcji związanych z pracą Polaków w Irlandii. Irlandia to kosmopolityczna wyspa, na której najliczniejszą mniejszość narodową stanowią Polacy.

Polscy pracownicy potrafią świetnie dostosować się zarówno do pracy w Irlandii, jak i do tutejszego stylu życia. Uważani są za uczciwych i ciężko pracujących ludzi, którzy cieszą się dużym szacunkiem ze strony irlandzkich pracodawców. A Cead Mile Failte (Sto tysięcy powitań) dla naszych przyszłych polskich pracowników!

Rozpoczęcie pracy

Pierwsza rzecz, którą będziesz potrzebować to osobisty numer ubezpieczenia społecznego (PPSN). Jest on niezbędny do wszelkich styczności z władzami podatkowymi oraz pozostałymi służbami publicznymi. Aby złożyć podanie o numer PPS musisz być mieszkańcem Irlandii.

Wszystkim pracownikom zatrudnionym poprzez MPR Recruitment oferujemy pomoc w rejestracji numeru PPS, rejestracji podatkowej, otwarciu konta bankowego oraz w znalezieniu zakwaterowania w Irlandii. Nasze centrum pomocy szeroko współpracuje z sektorem finansowym, podatkowym, bankowym oraz z sektorem nieruchomości, dzięki czemu możemy wspierać wszystkich naszych pracowników pod w/w względami.

Podatek dochodowy pobierany jest przez Revenue Commissioners (irlandzkie władze podatkowe) poprzez pracodawcę na zasadzie systemu PAYE (Pay As You Earn - odliczanie podatku dochodowego od bieżącego wynagrodzenia), gdzie odpowiednia kwota podatku jest odliczana od wynagrodzenia i płatna bezpośrednio do Revenue Commissioners. Ważnym jest, żeby uzyskać zaświadczenie o uldze podatkowej i przedłożyć je swemu pracodawcy, w celu odliczenia odpowiedniej kwoty podatku od wynagrodzenia.

Konto bankowe

Warunkiem założenia konta bankowego w Irlandii, jest przedstawienie dwóch ważnych dokumentów, w celu dostosowania się do ustawy o przeciwdziałaniu prania pieniędzy. Oto one:

 1. Dowód tożsamości - dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy.
 2. Dowód adresu zamieszkania - rachunek za media, zaświadczenie podatkowe lub, w niektórych sytuacjach, prawo jazdy.

Oprócz tego, należy wypełnić i złożyć podanie. Procedura otwarcia osobistego konta bankowego może zająć nawet do 30 dni. Większość pracodawców woli dokonywać przelewu zarobków bezpośrednio na konto osobiste. Personel centrum pomocy w MPR służy pomocą w pokonaniu możliwych trudności podczas wypełniania wszelkich dokumentów.

Oto najważniejsze banki w Irlandii:

 • Allied Irish Banks (AIB)
 • Bank of Ireland
 • Ulster Bank
 • KBC Bank
 • PTSB Bank

Dni wolne od pracy (public holidays / bank holidays)

 • 1 stycznia - Nowy Rok.
 • 17 marca - święto narodowe - Dzień Świętego Patryka (St Patrick's Day).
 • Poniedziałek Wielkanocny - wtedy, kiedy wypada.
 • Pierwszy poniedziałek maja - May Day.
 • Pierwszy poniedziałek czerwca - June Holiday.
 • Pierwszy poniedziałek sierpnia - August Holiday.
 • Ostatni poniedziałek października - October Holiday.
 • 25 grudnia - Pierwszy Dzień Świąt Bożego Narodzenia (Christmas Day).
 • 26 grudnia - Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia (St Stephen's Day).

Klimat i pogoda

Ze względu na ocieplenie atlantyckiego prądu zatokowego, klimat w Irlandii jest łagodny i umiarkowany. Średnia roczna temperatura waha się w granicach 10 stopni Celsjusza. Rzadko kiedy w ciągu roku, temperatura spada poniżej zera, a ostre mrozy i opady śniegu pojawiają się mniej więcej co 2, 3 lata. Najdłuższe dni w roku wypadają w lipcu i w sierpniu, gdzie światło słoneczne gości nawet do 18 godzin dziennie. Irlandia często nazywana jest "zieloną wyspą", ze względu na jej wiecznie zieloną trawę. Zjawisko to spowodowane jest częstymi opadami lekkiego deszczu.

Kwestie medyczne

Wszyscy mieszkańcy Irlandii uprawnieni są do korzystania z bezpłatnych usług szpitali publicznych. Jednakże, istnieje możliwość opłaty za leczenie szpitalne i ambulatoryjne. Dodatkowo, istnieje program dopłaty do lekarstw na receptę. Miesięczna składka wynosi €134 na osobę/rodzinę, bez względu na koszt ogólny lekarstw.

W Irlandii istnieje szereg firm oferujących prywatne ubezpieczenia zdrowotne. Oto najważniejsze z nich:

Podatnicy mogą skorzystać z ulg podatkowych od polis ubezpieczeniowych (€205), które odliczane są z góry, przez firmę ubezpieczeniową.

Poszukujący pracy

Print/Share this article