Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej

Zamieszczono

Aby pomyślnie przejść przez rozmowę kwalifikacyjną, należy wziąć pod uwagę kilka niezbędnych kwestii zdrowego rozsądku.

1. Przybycie na rozmowę

Zaplanuj podróż tak, aby przybyć na 10-15 minut przed zaplanowanym terminem rozmowy. Weź wcześniejszy autobus lub pociąg, aby uniknąć późniejszego pośpiechu, który może stać się powodem zestresowania i dekoncentracji mogących wpłynąć negatywnie na przebieg rozmowy. Spóźnienie się na rozmowę kwalifikacyjną nie wygląda zbyt profesjonalnie, a poza tym jest to pierwszy kontakt z firmą, który należy traktować bardzo odpowiedzialnie. Jeśli nie masz całkowitej pewności co do miejsca rozmowy kwalifikacyjnej, sprawdź to na wieczór przed rozmową - mapa Google i rozkład jazdy powinny pomóc.

2. CV i długopis

Zabierz ze sobą czystą i schludną kopię swojego CV, do której będziesz mógł się odwołać w trakcie rozmowy. Pamiętaj, żeby wziąć ze sobą długopis. Potrzebny Ci będzie do zanotowania wszelkich informacji, które firma może przekazać na końcu rozmowy kwalifikacyjnej.

3. Ubiór

Ubierz się odpowiednio do stanowiska pracy. Na rozmowę kwalifikacyjną na profesjonalne i kierownicze stanowiska, mężczyzna powinien przybyć ubrany w garnitur, a kobieta oczywiście w damski odpowiednik garnituru. Jeśli chodzi o pracę fizyczną, wystarczy ubrać się tak, jak na co dzień, ale elegancko.

4. Pierwsze wrażenia

Wystarczą 2 minuty, aby pozostawić po sobie permanentne wrażenie w firmie. Pokaż więc, że cieszysz się z przybycia na rozmowę, uśmiechaj się, bądź uprzejmy dla wszystkich obecnych w firmie i zawsze pamiętaj o solidnym uścisku dłoni.

5. Przeprowadź badanie firmy

Poświęć trochę czasu na zbadanie firmy do której udajesz się na rozmowę kwalifikacyjną. Powinieneś przynajmniej odwiedzić stronę internetową firmy i stamtąd zgromadzić jak najwięcej informacji. Jeśli to możliwe, zbadaj również rynek firmy i dowiedz się na temat jej konkurencji. Firma z pewnością zainteresuje się kandydatem, który okaże zainteresowanie firmą.

6. Podczas rozmowy

Zawsze utrzymuj kontakt wzrokowy z osobą przeprowadzającą rozmowę. Siedź prosto na krześle i buduj dobre wrażenie o sobie. Bądź naturalnie i nieprzesadnie pewny siebie.

7. Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Nie spiesz się i zawsze daj sobie chwilkę czasu, zanim odpowiesz na pytanie. Unikaj prostych odpowiedzi TAK lub NIE - zawsze udzielaj pełnych odpowiedzi.

Pamiętaj, że głównym celem rozmowy kwalifikacyjnej jest zademonstrowanie:

  • Twojego wykształcenia i kwalifikacji
  • Twojego doświadczenia zawodowego
  • Twoich umiejętności, które można wdrożyć na stanowisko pracy, o które się ubiegasz
  • aspektów, które Cię motywują, aby ubiegać się o to stanowisko.

8. Na końcu rozmowy

  • Podziękuj za to, że zostałeś wybrany na rozmowę kwalifikacyjną.
  • Zadaj pytania o przyszły rozwój i plany firmy.
  • Zapytaj o możliwości dalszej edukacji i szkolenia w firmie.
  • Zapytaj o proces ostatecznej decyzji i kiedy zostanie ona podjęta.

9. Opuszczenie pomieszczenia / budynku

Nie okazuj przedwczesnej radości, szczególnie w budynku firmy. Wróć bezpiecznie do domu, gdzie spokojnie będziesz mógł się podzielić swoimi wrażeniami z rozmowy kwalifikacyjnej.

Poszukujący pracy

Print/Share this article